Tajemná Núbie v Národním muzeu představuje vzácné artefakty ze zámku Kynžvart, včetně pohřební výbavy Kenamona a zdobené rakve. Výstava přibližuje bohaté dědictví Núbie a záchranu jejích památek.
V historické budově Národního muzea probíhá velmi zajímavá výstava Tajemná Núbie, která představuje unikátní artefakty z historického území Núbie. Mezi zajímavé exponáty patří pohřební výbava staroegyptského nositele pečeti Kenamona z 18. dynastie (15. století př. n. l.). Vedle dalších drobných předmětů se sestává se ze dvou luků, které byly ve starověku symbolem Núbie, a černé rakve bohatě zdobené zlatem z núbijských dolů. Tyto vzácné exponáty byly zapůjčeny ze státního zámku Kynžvart.
Kynžvartská egyptologická sbírka patří mezi nejvýznamější v ČR. Kancléř Metternich ji do svého muzea získal jako diplomatický dar od egyptského vícekrále Muhammada Alího Paši, který se vzbouřil proti svému sultánovi. O celé kynžvartské sbírce byla vydána monografie „Ve stínu Metternichovi stély“, kterou lze zakoupit na stránkách www.palmknihy.cz. V současnosti se připravuje i její tištěná verze.
Výstava připomíná mezinárodní akci na záchranu ohrožených památek na území Dolní Núbie, kterou před 65 lety vyhlásilo UNESCO. Díky československým expedicím a podílu na nálezech tehdejšího Československého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se podařilo uchovat výjimečné kulturní dědictví této oblasti.
Návštěvníci si mohou prohlédnout unikátní soubor skalních nápisů, fragmenty rakví z 2. tisíciletí př. n. l. a nádherně zdobenou produkci núbijských hrnčířů.
Výstava je otevřena v Historické budově Národního muzea od 11. června 2024 do 30. června 2025. Otevírací doba je denně od 10:00 do 18:00 hodin. Vstupenky lze zakoupit na pokladně muzea nebo online.
Kontakt pro média:
Bc. Štefan Brštiak, referent pro veřejnost zámku Kynžvart
tel.: 773 776 631, e-mail: brstiak.stefan@npu.cz
Více informací o zámku a jeho provozu: www.zamek-kynzvart.cz
Zámek Kynžvart patří mezi nejvýznamnější památky ve správě Národního památkového ústavu. Památkový areál patří se svými 293 hektary mezi největší v České republice. Je držitelem ceny Europa Nostra. Nesmírně cenné jsou dochované sbírky po šlechtických majitelích. Nejznámějším představitelem je kníže Klement Václav Lothar Metternich-Winneburg, kancléř císařů Františka I. a Ferdinanda I. Kancléř na zámku založil jedno z prvních muzeí v Evropě. Dodnes na zámku můžeme obdivovat cenná umělecká díla Antonia Canovy, Bernarda Strigela, kolekce antických mincí, daguerrotypií, grafik a zbraní. Na zámku se nachází třetí největší egyptologická sbírka v České republice. Významná je v evropském kontextu kynžvartská knihovna se sbírkou rukopisů (nejstarší dílo je z 8. století). Oblíbeným cílem návštěvníků je i kabinet kuriozit. Součástí sbírek je movitá národní kulturní památka Kynžvartská daguerrotypie, která je zapsána mezi movité památky UNESCO do registru Paměť světa.